|
Na portalu uporabljamo kodno tabelo UTF-8 (pogledate lahko tako, da z desno miskino tipko nad spletno stranjo recete 'View souce' in poiscete vrstico
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8" />
Kodna tabela je pomembna pri delu z lokaliziranimi podatki (za Slovenke in Slovence so to predvsem sumniki in naglasi, recimo v priimkih) ki niso zapisani v Latin-1, oziroma 'iso8859-1', to je privzetem encodingu.
Windows (zaradi zgodovinskih razlogov, ki so povezani s slovensko neodlocnostjo) uporabljajo kodno tabelo 'Windows Latin-2' s 'partizanskim imenom' 'cp1250'. Nekateri urejevalniki besedil uporabljajo kodno tabelo Iso Latin2, s pravim imenom 'iso8859-2'. Nekateri operacijski sistemi / programje pa uporablja tudi druge kodne tabele.
Pri delu z datotekami, ki jih dobimo na spletu moramo vedno preveriti v kateri kodni tabeli so narejene in jih editirati v isti kodni tabeli.
Spletna stran Moodle ima nastavljeno, da vse vire obdeluje v ze omenjeni kodni tabeli UTF-8.
Predlagam, da kvize izvozite kot XML datoteko, datoteko odprete s primernim urejevalnikom besedila (ne z wordom!!! ampak recimo s TextPadom, UltraEditom, vi-jem, pepperjem, emacsom, ...), nastavite text format "UTF-8" (pozor, ne 'utf-16'), ce vas program vprasa 'reinterpret / convert' recete 'reinterpret' in sele nato zacnete z editiranjem.
Morda ne skodi, ce v prvi vrstici popravite
<?xml version="1.0"?>
v
<?xml version="1.0" encoding="utf-8"?>
Vsi sumniki morajo delovati bp.
b.
|